Світові досягнення - на українське поле
100 центнерів кукурудзи по no – till
Доброго дня, шановні читачі!
Ми, ТОВ «Компанія Агромир», на сьогодні є єдині в Україні застосовуємо на 5000 га 100 % No-till технологію (наведемо визначення 100 % No-till: пряме розміщення зерна; мінімальне пошкодження структури грунту; збереження та накопичення рослинних решток на поверхні грунту; відсутність попередньої підготовки грунту).
В минулих випусках журналу ми вже розповідали вам про свою діяльність та філософію, свій досвід. В цьому номері ви дізнаєтесь про те, що і в наших українських умовах, маючи лише 350 – 450 мм. річних опадів, за допомогою No-till технології, можливо отримувати високі та стабільні врожаї будь-якої культури. Це не припущення, не теорія, це досвід, практика, спроможна переконати тих, хто досі сумнівається і знаходить для себе безліч причин, ніби дана технологія «у нас» не працює. Працює!
На сьогоднішній день в наших господарствах ми вирощуємо шість культур за No-till технологією (озиму пшеницю, ріпак, сою, соняшник, ячмінь та кукурудзу). В сівозміні, яку ми спеціально розробили, кукурудза повинна сіятись після соняшника. Але, з огляду на те, що зміна ротації сівозміни, це не однорічний захід, сьогодні ми маємо посіви кукурудзи не тільки по соняшнику, а ще й по сої, пшениці та по кукурудзі. Ми розповімо лише про одне з полів, де кукурудза була посіяна по кукурудзі. Зауважимо, що кукурудза по кукурудзі – не найкращий варіант. В такому варіанті більше прогресують хвороби та шкідники кукурудзи. Наприклад, на полях, посіяних після соняшника, пухирчастої сажки взагалі не помічалося та був удвічі менший розвиток стеблового метелика, порівняно до полів де посіяно кукурудзу по кукурудзі.
Всі ви знаєте те, що для того щоб кукурудза дала великий врожай, потрібно дати їй відповідне мінеальне живлення. Але як же внести необхідну кількість мінеральних добрив, коли при No-till технології відсутній попередній обробіток грунту? Виявляється, дуже просто!


В Кіровоградській області в листопаді та грудні ми маємо тривалий період часу, коли температура повітря тримається в межах 6 – 8 градусів, вранці і ввечері стоять густі тумани. От саме тоді ми беремо звичайні розкидачі мінеральних добрив, завантажуємо їх аміачною селітрою та й розкидаємо її на поля, призначені під посів кукудзи. В минулому році, під посів кукурудзи 2008 року, ми внесли в такий спосіб по 300 кг/га аміачної селітри у фізичній вазі. Чому саме так? Тому що, по-перше, внесення добрив в такий спосіб є простим та не енергозатратним. По-друге, в такий період аміачна селітра добре розчиняється та залишається в грунті в недоступній формі аж до весни, доки температура не перевищить 12 градусів, і в грунті почнуть відновлюватися біологічні процеси. По-третє, рослинні рештки, які знаходяться на поверхні грунту, не дають їй стікати разом зводою з поля, що зазвичай відбувається при традиційній технології.
Навесні, перед посівом ми вносимо бакову суміш гербіцидів Торнадо 2,5 л/га + Гербітокс 0,5 л/га. Суміш цих двох препаратів є най- оптимальнішим та найефективнішим рішенням, за нашим досвідом, в боротьбі зі злаковими та дводольними бур’янами.
Починаємо сіяти кукурудзу ми в 20-тих числах квітня, разом з внесенням нітроамофоски 16:16:16, в дозі 200 кг/га фізичної ваги (гібрид кукурудзи Анаста від компанії Піонер, ФАО – 330). Норма висіву – 75 тисяч схожих насінин на 1 га. На фото ви бачите, в які рослинні рештки доводилось здійснювати посів. І це, до речі, неможливо, якщо ви не маєте справжньої сівалки для No-till технології.
Навесні 2008 року, ми завезли сівалку точного висіву Land Master, від бразильської компанії Semeato. В Бразилії її називають машиною для професіоналів Notill технології. Land Master – це сівалка, яка може якісно сіяти по будь-яких рослинних рештках, перерізати їх, не перемішуючи з грунтом, вносити одночасно мінеральні добрива на глибину нижче заробки насіння та чітко витримувати задану глибину посіву. З весни 2009 року ми починаємо серійний продаж цих машин в Україні та Росії.
Однакова глибина посіву кожної насінини кукурудзи, а потім дружні сходи вирішально впливають на подальший розвиток кукурудзи. (Приклад: якщо навіть в рядку не витримано дистанцію між кожною насіниною, а витримано однакову глибину, така кукурудза зійде разом і не буде конкурувати одна з одною, і при цьому такі рослини сформують однаковий за розміром качан. В іншому випадку, коли немає однакової глибини посіву і дружніх сходів, рослини починають конкурувати між собою, і ті, що вийшли раніше, пригнічуватимуть тих, хто відстає в рості.
На фото 1, видно як починає сходити кукурудза, і ми бачимо, що це дружні і однакові за розміром сходи. Далі, протягом двох тижнів, кукурудза продовжує свій розвиток. На протязі цього періоду починає з’являтися друга хвиля бур’янів, яку ми також доволі легко знімаємо за допомогою страхового гербіциду Майстер. Таких двох обробок гербіцидами, до посіву і по вегетації, вистачає на те щоб ваша кукурудза спокійно розвивалась, і поле залишалося чистим аж до збирання.
Як видно на фото 2, кукурудза почувається дуже добре і прекрасно продовжує свій розвиток. Цей період розвитку якраз співпадає з внесенням страхових гербіцидів. Ви бачите, що в основному там прогресують злакові бур’яни та деякі дводольні. Взагалі по No-till технології значно легше утримувати ваші посіви чистими від бур’янів ніж при традиційній технології. Якщо ви не обробляєте грунт, ви не створюєте провокацію росту бур’янів. Ви не сієте те насіння бур’янів, яке осипалось на поверхню грунта та не підіймаєте те що знаходиться на глибині в грунті. Таким чином, за декілька років No-till, на ваших полях залишаються лише деякі види бур’янів, які не створюють великої загрози та легко контролюються гербіцидами.


На фото 3., видно, що рослини виглядають здоровими та міцними, і ніщо не загрожує їхньому розвитку. Ви бачите наскільки чисте міжряддя і ця чистота від бур’нів триває аж до збирання, що майже неможливо при традиційної технології вирощування кукурудзи.
Далі по розвитку, в період кладки яєць та народження гусениць стеблового метелика, ми застосовували авіаобробку інсектицидом Шаман (аналог Нурела Д), в дозі 1 л/га. На цьому хімічні обробки закінчились, і ми спокійно чекали збирання врожаю.
На фото 4., добре видно, що кожна рослина має добре розвинений і однакового розміру качан. І з вигляду качанів, мабуть, ніхто не заперечить, що на даному полі ми маємо 100 ц/га.
Підкреслюємо, це просто досвід, те, що зроблено практично й перевірено в складних кіровоградських умовах. Ті хто досі вагається або не довіряє No-till технології, ті хто спіткнувся на хибному підборі техніки для No-till і тепер вважає що це неможливо, – у вас поки що є час і вихід з даного положення. Приїжджайте до нас, ми відкриті для усіх. Потребне лише бажання та інтерес, й завтра ви можете також отримувати не гірші результати.
Журнал “ЗЕРНО”
октябрь 2008